ВИДЕО: Луѓето бараат помош од морето во Хрватска - спасувањето е во тек

За време на бурата на море во вторникот, хрватската Централа за спасување на море, регистрирала повеќе од 120 повици за помош, а во 50 спасувачки акции спасени се 65 лица, соопшти денеска Министерството за море, сообраќај и инфраструктура.

Најголемиот број поморски несреќи за среќа биле без жртви.

На регионот на Шибеник евакуиран е се луѓе од две едрилици, кај островот Прчевац.

Спасени се тројца нуркачи во Смоквица, на кои силниот ветер и брановите им го однеле бротчето со сидро.

 

 

 

 

15.08.2018 - 23:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега