ВИДЕО: Летната сезона никогаш не била полоша во Сутоморе - „Досега прометот ни беше околу 800 евра, а сега едвај 20“

Иако летната туристичка сезона е во полн ек, во Сутоморе, има малку гости, што потврди и туристичкиот работник Лука Јанковиќ.

„Ова лето во Сутоморе е најлошо, за разлика од минатата година кога не можеше нога да се стави меѓу пешкири, ова е многу тажно“, рекол Јанковиќ.

Угостителот Иван Лукшиќ додал дека нема со што да се пофалат што се однесува до сезоната, очекувале малку повеќе, но слабо вели тој, во однос на минатите години.

Пустите плажи најмногу ќе се одрзата на пазарот.

„Минатото лето во ова време прометот ни беше 700, 800 евра, а сега едвај 20,30 евра, многу слабо“, рекол Лазар Димитријевиќ.

„Разликата е голема, макар 50 е мал збор, дали 30 отсто работиме во однос на минатата година, мизерно“, истакнал Лукшиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.07.2020 - 20:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега