(Видео) Кражба во Белград ги шокираше граѓаните: среде бел ден, маж ја грабна кутијата со пари за хуманитарна помош

Срамна кражба на кутија за донации од киоск во близина на храмот Свети Сава во Белград. Непознат маж пришол, а потоа пред работникот ја одзел кутијата однадвор и побегнал.

Според serbialive_beograd, парите од кутијата биле наменети за помош на Црковната кујна на Верскиот добротворен фонд на СПЦ и за помош на загрозените семејства.

„Ги молиме сите луѓе да ни помогнат да ја надоместиме оваа загуба според нивните можности. Нашите најранливи сонародници се во загуба, бидејќи парите од кутијата се наменети за нив“ напишаа во описот на објавата.

Набрзо следеа коментарите на луѓето кои го осудија ова.

„Каде ќе ти оди душата?“; „Нека размисли, а вие врзете ги кутиите за донации за да не бидат украдени“, „Дали си поважен за себе отколку да го спасиш животот на детето и здравјето на тоа дете“, се само некои од коментарите на луѓето.

13.01.2024 - 15:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега