ВИДЕО: Кинезите прават се за да го запрат ширењето на коронавирусот - почнаа да дезинфицираат и пари

Кинеските власти преземаат мерки во борбата против коронавирусот, а една од нив е дезинфекција на парите.

Според пишувањата на кинеските медиуми, Централната банка на Кина соопштила дека почнале да вршат дезинфекција на кованиците кои во претходниот период биле во оптег.

Дезинфекцијата се врши со ултравиолетови зраци и висока температура, а планот е користените пари да останат во касата од 7 до 14 дена.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.02.2020 - 13:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега