(ВИДЕО) Кина: Девојче паднало во надојдена река, случаен минувач го спасило од давање

 

Вистинска драма се одвивала во Кина кога седумгодишно девојче паднало во надојдена река и случаен минувач го спасил од давење.

Како што вчера објави кинеската новинска агенција „Ксинхуа“, во градот Кингјуан во провинцијата Гуангдонг на југот на земјата се случила ситуација во која за миг се одлучувало за живот или смрт.

Таа област, инаку, беше зафатена од обилните врнежи предизвикани од тајфунот Кајкуи, кој го зафати регионот пред нешто повеќе од една недела.

Во видеото објавено на социјалната мрежа Икс (поранешен Твитер), Ксинхуа наведува дека маж, без двоумење скокнал во реката штом ја видел водата што го носи девојчето.

Тој допливал до неа, ја фатил и ја повлекол кон брегот.

Мажот успеал да го спаси девојчето кое било целосно мокро, но живо, а луѓето околу неа проверувале дали е се во ред со неа и дали има одредени повреди.

14.09.2023 - 16:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега