Видео: Камерите го снимија смртоносниот пад на рускиот авион - прогласен ден на жалост

 

Градоначалникот Андреј Одинстов, во Руската Оренбуршка облас денеска прогласи ден на алост по падот на патничкиот авион Ан-148 кој летал од Москва кон Орска во тој регион.

Повеќето патници во авионот биле жители на Оренбургшкиот регион.

Рускиот истражен комитет покрена истрага за падот на авионот на руската авиокомпанија „Саратов еирлајнс“, во кој имало 65 патници и 6 членови на екипажот, а истрагата е покрената врз основа на обвинението за креѓење на прописите за безбедност во летање.

Авионот изгубил контакт само 4миниту по полетувањето. Делови од авионот се пронајдени кај селото Степановскоје.

Vladimir Putin

Рускиот претседател Владимир Путин ја одложила планираната работна посета во Сочи поради координација на работата на владината комисија оформена после несреќата.

 

 

 

 

12.02.2018 - 10:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа