ВИДЕО: Како звучи Вселената

Уметникот Ендрју Вилијамс употреби податоци собрани од сателити и вселенски летала и создал неверојатна звучна слика на самата вселена.

Во една од нив, именувана како „Хор на зората“ (Dawn Chorus), забележан е звук на електрони како удираат во горниот слој на нашата атмосфера. Звукот на овие посетители од ѕвездите потсетува на потпевнувањата на еден поток што жубори.

 Звучни записи се изложени во Центарот Ричард Атенборо при Универзитетот Лестер.

21.11.2013 - 16:26

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега