ВИДЕО: Истанбул под вода - улиците поплавени, сообраќајот во прекин, има и жртви

Обилни врнежи го погодиле Истанбул вчера, а поради тоа улиците биле поплавени, а имало и отежнат сообраќај.

Имено, едно лице било пронајдено мртво во внатрешноста на поплавен подвозник, јавила приватната новинска агенција ДХА, пренесува АП.

Телевизијата Абертурк известила дека дождот го поплавил и историскиот град Гранд Базар, комплексот на атрактивни улици со бројни продавници.

Властите го запреле траектниот превоз преку Босфор, а укинати биле и некои трамвајски линии.

Абертурк јавил дека и еден автомобил упаднал во јама поради рушење на патот, но дека патниците не биле повредени.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.08.2019 - 10:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега