ВИДЕО: Исламистите чекаат во колона по поразот за да им се суди

Сириските демократски сили денес објавија дека го ослободиле последниот дел од територијата под контрола на исламската држава во Багуз и прогласија голема победа над петгодишниот „калифат“ на исламската држава по победата на милитантите во Сирија.

Цела колона Исламисти чекаат да бидат пренесени да им се суди.

- „Сириските демократски сили прогласија целосна елиминација на таканаречениот калифат и 100% територијален пораз на ИСИС. На овој посебен ден ги одбележуваме илјадниците маченици чии напори ја озвозможија оваа победа“, напиша на Твитер Мустафа Бали портпарол на Сириските демократски сили.

 

  

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.03.2019 - 13:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега