Видео: Инцидент во Собранието - пратениците се собраа околу говорницата

 

Tалат Џафери се обиде да ја отвори расправата за јазиците, пратениците на ВМРО- ДПМНЕ се собраа околу говоирницата на Џафери и бараат да се прекине гласањето за Законот за јазици и бараат процедурална.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Никола Груевски не дозволи насилно и противделовнички да биде донесен Законот за јазиците.

Со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа Талат Џафери го прогласи Законот за употреба на јазиците за донесен.

 

 

 

 

14.03.2018 - 17:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа