ВИДЕО: Инцидент пред пресудата на Караџиќ - Мајките од Сребреница излегоа пред Судот

„Радован Караџиќ - геноцид, Адолф Хитлер - холокауст“  стои на транспарентите со кои денеска мајките од Сребреница стојат пред Судот каде треба да му биде изречена пресуда на Караџиќ.

Мајките се судриле со полицијата откако одбиле да го тргнат транспарентот.

Пресуда за поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ ќе биде донесена за десетина минути.

 

Од 11 точки за воени злосторства некогашниот политички лидер на босанските Срби е ослободен од само една точка - за геноцид во седум општини во Босна и Херцеговина во 1992 година: Братунац, Приједор, Власеница и Зворник, Сански Мост, Фоча и Кључ.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.03.2019 - 14:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега