ВИДЕО: Храбриот Сириец ја брани татковината, го отстрани американското знаме, па извика „Што сакате од оваа земја“„

Конфликтот меѓу војската на САД и локалното население во близина на сирискиот Камишлиј ескалирал кога војниците убиел 14-годишно дете, а една од снимките која привлекла големо внимание покажува Сириец како ѝ се спротиставува на американската војска.

Сириецот, инаку хигиеничар во Камишлиј, се осмелил да го тргне американското знаме од оклопното возило и да го згужва во рацете.

Како што се гледа на снимката, човекот изгледа како џин во однос на американските војници.

Во рацете го држи згужваниот троферј и вели: „Што сакате од оваа земја?“

Да потсетиме, до конфликт дошло коа владините сили на еден од контролните пунктови покрај селото запреле американски конвој кој скршнал од маршутата.

Потоа избил конфликт меѓу американските војници и локалното население, па припадниците на американската војска почнале да пукаат во живтелите.

Во инцидентот загинало 14-годишно момче, а еден жител бил ранет.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.02.2020 - 14:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега