ВИДЕО: Гореше зградата на најголемиот светски производител на вакцини- има жртви

Пожар избувнал во еден од производствените погони, на најголемиот светски производител на вакцини Институтот Серум во Индија.

Од зградата се спасени тројца, а причината за пожарот уште не се знае, Според најновите информации, како што пренесува Тајмс оф Индија, загинале пет луѓе.

Пожарот не го зафатил делот каде се произведуваат вакцините против Ковид-19.

Индискиот институт за серум е најгоелм производител на вакцини во светот. Планира да произведе милијарда дози вакцина против Ковид-19 оваа година.

Во овој Институт во Индија во моментов масовно се прозиведува вакцината против корона од компанијата „Astra zeneka“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.01.2021 - 15:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега