ВИДЕО: Глетка од која застанува здивот - единствена снимка од најголемото суштество во историјата

Научници од Универзитетот во Орегон успеале на видео-снимка, во близина на Нов Зеланд, да забележат некои навистина единствени фотографии од син кит.

Благодарејќи на видео-снимката снимана од дрон, научниците успеале да дојдат до нови откритија за прехрамбените навики на гигантското суштество.

На почетокот на снимката се гледа како китото се забрзува и достигнува брзина до 10 километри на час непосредно пред отворање на устата.

Приближувајќи се до маса планктони, огромното животно ја отвора својата уста и ја намалува брзината на 1,6 километри на час.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.04.2019 - 15:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега