(ВИДЕО) Азербејџан објави војна во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека започна операција во регионот Нагорно-Карабах, кој е под контрола на Ерменија. Ова е регион кој долги години е предмет на спорови и конфликти.

Единаесет азербејџански полицајци и цивили загинаа во експлозија на мина и уште еден инцидент. Во главниот град на Карабах беа пријавени сирени за воздушна опасност.

Двата соседи, Азербејџан и Ерменија, војуваа двапати за Нагорно-Карабах, прво во раните 1990-ти по распадот на Советскиот Сојуз и повторно во 2020 година. Од декември, Азербејџан де факто го блокираше единствениот пат до енклавата од Ерменија, познат како коридор Лачине.

Советник за надворешна политика на Азербејџан: Цивилите се користат како жив штит

„Азербејџан започна локални, но ограничени антитерористички мерки насочени кон напади врз воени цели“, изјави за Ал Џезира советникот за надворешна политика на претседателот Илхам Алиев.

Одговарајќи на извештаите за ранети најмалку 23 лица, меѓу кои и осум деца, тој рече: „Азербејџанската страна не цели на цивили на кој било начин. Имаме оружје со висока прецизност и однапред одредени воени цели“.

Но, тој вели дека колатералната штета е неизбежна бидејќи цивилите се користат како жив штит во спорниот регион. „Ги повикуваме сите цивили да се оддалечат од воените цели“, рече тој.

Демонстранти во Ереван го повикаа премиерот да поднесе оставка

Демонстрантите во главниот град на Ерменија, Ереван, го повикаа премиерот Никол Пашинјан да поднесе оставка откако тој ги осуди повиците за „државен удар“ додека Азербејџан започна воена операција во Карабах населен со Ерменци.

Стотици луѓе се собраа на Плоштадот на Републиката во Ереван, пред канцелариите на Пашинјан, за да го осудат неговото справување со кризата во Карабах, според репортерот на АФП на местото на настанот, а демонстрантите извикуваа „Никол предавник!“ и „Никол поднеси оставка!“

Ерменската опозиција го обвини Пашинјан дека е слаб во однос на Карабах, отцепен регион населен претежно со етнички Ерменци за кој Ереван и Баку се спорат со децении.

باتجاه #شوشي#أذربيجان #Azerbaycan pic.twitter.com/JAgLao9hps

— ريان المصري (@Rian_almasri) September 19, 2023

19.09.2023 - 21:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега