Видел оглас за работа на Фејсбук - внимавајте да не наседнете на ваква измама

Во 19,10 часот во Полициска станица Тетово, 28-годишниот  Н.Ш. од Елбасан Албанија пријавил измама извршена од страна на непознато лице.

Имено, Н.Ш. видел објава на социјалната мрежа Фејсбук дека се бара работник за работа како келнер во Австрија, по што пишал дека е заинтересиран за работата и од страна на непознатото  лице му било посочено дека треба да дојде во Тетово и со себе да носи 150 евра и две фотографии.

Откако во текот на вчерашниот ден дошол во Тетово и се сретнал со непознатото лице, му ги дал парите, сторителот му го земал и мобилниот телефон наводно за да стави сим картичка и заедно заминале пред фото студио на улица "Илинденска" во Тетово за да се фотографира Н.Ш.

Кога пристигнале пред фото студиото, непознатото лице му рекло на Н.Ш. да влезе внатре да се фотографира, а тој ќе го чека надвор, по што го напуштил местото на настанот.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.12.2018 - 15:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега