Веста која ги запрепасти Кинезите: Познато кој го донел коронавирусот во Вухан

Kоронавирусoт би можел да биде по потекло од САД, објави вчера јапонската телевизја „Асахи“, една од најголемите медиумски куќи во Јапонија.

Извештајот од јапонската телевизија вели дека некои од 14.000 Американци кои починале од грипот во последната деценија би можеле на непознат начин да биле заразени од коронавирусот, со што отпочеток го отвориле сомнежот дека новиот Ковид-19 би можел да потекнува од САД.

„Можеби дошло до мутација на вирусот кој стана смртоносен, а заразата предизвикала раширена епидемија“, велат од јапонската телевизија.

Владата на САД можеби не разбрала ниту пак била свесна за ширењето на заразата во таа земја.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.02.2020 - 09:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега