Верниците денеска се штитат од злобнитe и студени ветрови - ова не правете го на денешниот празник

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јануари.

Денеска е Св. три Ерарси.

Празников е установен во единаесеттиот век, иако тројцата светители (Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст) на кои денес Црквата се сеќава живееја во четвртиот век. Со тек на времето, нивната светост почна да се мери со човечки мерила, па така овие светители наместо причина за соединување во љубовта станаа предмет на меѓусебни разделби. Христијаните се делеа, мерејќи кој од нив е посвет од другите. За да го запре безумието Црквата го установи нивното заедничко и рамночесно празнување на овој ден, иако секој од нив има и свој посебен празник.

Во зависност од тоа какви ветрови ќе дуваат, ќе се знае какво ќе биде времето во текот на годината, а овие светци се сметаат за заштитници на луѓето и животните од мраз, ладни и студени денови.

На некои места на денешниот празник избегнуваат да работат тешки работи.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.02.2019 - 08:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега