Велика Британија најави парична и медицинска помош за Бејрут

Велика Британија најави помош на Бејрут со пет милиони фунти и оти ќе обезбеди медицинска и помош во потрагата за преживеани.

-Ќе застанеме заедно со народот на Либан во момент кога тоа е потребно и ќе обезбедиме пакет за итна помош од пет милиони фунти, како и стручна медицинска помош, изјави денеска министерот за надворешни работи Доминик Раб, пренесува Ројтерс.

Тој посочи дека во дури сега ќе се утврдува дали и колку британски државјани настрадале во бејрутската експлозија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.08.2020 - 20:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега