Вечерва во Скопје воздухот е отровен

Воздухот во Скопје вечерва е опасен, па така, на апликацијата мој воздух речиси сите мерни станици се обоени во виолетово.

Највисоки вредности на штетните ПМ 10 честички можат да се забележат на источната страна на главниот град. Најзагадено е во Ново Лисиче, каде мерната станица покажува 399 ПМ 10 честички во воздухот, потоа во Кисела Вода, 309 ПМ 10 честички.

И на западната страна на Скопје мерните станици се во виолетовата зона. Па така, во Карпош 4 се бележат 182 ПМ 10 честички во воздухот, во Ѓорче Петров 165.

Во Центарот на Скопје вредностите се нешто пониски и покажуваат 141, 135 и 125 ПМ 10 честички.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.01.2021 - 22:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега