Вечерва не се дише – енормно загадување низ цела Македонија

Вечерва не се дише во главниот град. Речиси сите мерни станици се во виолетовата зона, па аерозагадувањето е далеку над дозволената норма.

Најзагадено во Ново Лисиче со 426 ПМ 10 честички на метар кубен, во Автокоманда 226, Карпош 252, Кисела Вода 290, Центар 155...

Ништо подобар не е воздухот ниту во останатите градови. Па така, најзагаден вечерва е македонскиот туристички центар. Во Охрид вечерва мерната станица измери 438 ПМ 10 честички на метар кубен. Во Кавадарци 424, Струмица 378, Тетово 338, Штип 273, Велес 231..

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.11.2020 - 22:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега