Вашинготон испрати барање до Грција да распореди авиони „Ф-35“ и „Ф-15“

Вашингтон испратил барање до грчката влада да распореди авиони „Ф-35“ и „Ф-15“ на Крит, објави турската телевизија „Улусал Канал“.

Доколку биде одобрено барањето, американската авијација ќе биде рапоредена во базата Соуда, а во извештајот се нагласува дека американските авиони ќе можат да учествуваат во вежби во Медитеранот, пренесе ТАСС

Атина е загрижена за потенцијалната закана од Турција и растечките тензии во Егејското Море, каде прашањата поврзани со турско-грчката граница се уште не се решени, пренесе Блиц.

12.05.2022 - 09:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега