Вака изгледа животот во село кое тоне: Копно нема, но има луѓе кои одбиваат да заминат

Ситио Париахан е мало место на Филипините, и се наоѓа на 30 километри северно од Манила. 

Порано селото имало над 100 семејства, а во училиштето иучеле над 100 деца. 

Денес црквата и училиштето се потопени, а околу нив има импровизирани дрвени куќички. 

Селото тоне, а виновник за тоа се климатските промени. 

Нивното на морето се подига, а со тоа секоја година селото тоне по 5 сантиметри. 

Но, иако скоро сите објекти се под вода, мештаните не планираат да го напуштат селото. 

Локалните жители или се движат во вода до коленици, или користат чамци. 

Како што беснеат тајфуни, можно е целото село да биде збришано. 

Ситио Париахан го нарекуваат „остров без копно“. 

Кармен и Родолфо де Хесус решиле да живеат во селото. 

„Кога ќе излеземе од куќите мора да користиме чамец“, вели Кармен. 

Но, поради климатските промени, сменува и вода за пиење. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.12.2019 - 16:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега