Вака апсат руските агенти: Мирно си шеташе по улица, а оддеднаш не знаеше што го снајде (ВИДЕО)

Руската служба за безбедност( ФСБ) го приведе Георгија Гуев поради сомнение деја финанскиски помагал на Исламската држава.

"Осомничениот собрал средства и им помогнал на ИД и Израел Акнабаева, познат како Абу Умар Саситлински. Поради криминалните активности на Гуев во периодот од 2015 до 2019 година, на Исламската држава им се исплатени најмалку 50 милиони рубли (687.850 евра).

"Овие пари ги користеа терористички организации и организираа терористички напади со него", рече Светлана Петренко, портпаролка на Рускиот истражен комитет.

Гуев ќе биде притворен за време на истрагата на Руската истражна комисија, а против него ќе биде поднесено обвинение.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.05.2019 - 19:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега