Ужас во Македонија: Војник се обидел да силува колешка во касарна

Случај на сексуален напад е регистриран вчера во кумановската касарна „Боро Менков“, дознава Курир.

Според порталот, војничка била нападната од нејзина колега.

Од МВР за Курир потврдуваат дека таков случај е пријавен кај нив.

-На 19.11.2019 во 19.20 часот во СВР Куманово, вработена во АРМ, пријавила дека на 18.11.2019 околу 13.00 часот во касарната „Боро Менков“ во Куманово нејзин колега се обидел да изврши обљуба над неа, информираат од МВР за Курир.

Се огласија и од Министерството за одбрана.

- Министерството за одбрана најстрого осудува секаков обид за сексуално вознемирување. Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво. Случајот се испитува и доколку се докаже министерството ќе има нулта толеранција. Никој не смее да помисли да ги вознемирува припадничките на Армијата и да го намалува угледот на Армијата, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана испратено до редакцијата на Курир.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.11.2019 - 14:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега