Утре е голем и тежок ден: Направете го ова ако имате женско детенце

Според старите обичаи за Велики Петок, се станува од кревет пред изгревањето на сонцето. Луѓето на тој ден носеле вода од езерата и со неа се замивале наутро. 

Се верувало дека со таа вода ќе се истераат сите болести од телото. Исто така, на овој најтежок празник кога Исус бил распнат, не се работи физичка работа. Она на кое треба да се посветат семејствата е припремање за славење на Велигден.

На малите девојчиња им се врзува косата под врба, за побрзо да им расте.

На Велики Петок не се јаде ништо тешко и пржено на масло, се јаде само овошје и зеленчук.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.04.2019 - 20:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега