Ушите наеднаш ви се вцрвенуваат и имате чувство како да горат- што може тоа да значи

Судејќи според многу здравствени студии, постои невролошка поврзаност помеѓу одредени точки на нашето тело и внатрешните органи.

Понекогаш, кога емотивно сме возбудени или засрамени, доаѓа до моментен прилив на крв кон главата, при што ушите стануваат видливо црвени.

Меѓутоа, посматрањето на нашите уши може да ни помогне да ја препознаеме нашата моментна здравствена состојба или дури, да ги предвидиме идните проблеми со здравјето.

Исто така, ушите може да ни помогнат да излекуваме одредени болести. 

УШИТЕ МОЖЕ ДА ПОМОГНАТ ЗА ИДЕНТИФИКАЦИЈА

Кога се раѓаме, нашите уши се веќе целосно оформени. Од таа причина може да послужат за препознавање и идентификација, слично како отпечатоците на прстите.

РЕЦЕСИВНИ И ДОМИНАНТНИ ГЕНИ

Според студиите, споената ушна ресичка (споена со главата) претставува рецесивна наследна особина. Одвоената ушна ресичка е доминантна особина во наследувањето.

КОРОНАРНИ БОЛЕСТИ

Дијагоналната бразда на усните ресички може да укажува на болест на коронарните артерии или можност таа наскоро да се појави.

НЕДОСТИГ НА ВИТАМИНИ И КАЛЦИУМ

Ако вашите уши се бледи, тоа може да укажува на недостиг на некои одредени витамини или калциум.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.02.2020 - 21:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега