Украински брод со пченица пристигна во Драч

Бродот „Јаохар Раним“ со 6 илјади тони пченица од Украина денеска пристигна на пристаништето во Драч. Бродот се закотви на стовариштето бр. 2 од пристаништето во Драч утрово, а пченицата е донесена за компанија за брашно во Албанија.

Ова е првиот брод што доаѓа од Украина од почетокот на војната таму. Натоварен во Измаил, Украина, бродот замина на 28 јули, врз основа на договорот постигнат меѓу Русија и Украина, да се дозволи извоз на залихи од жито што беше заглавено во силосите поради војната.

Измаил е најголемото украинско пристаниште на устието на Дунав, во Одеса. Минатата недела турските власти соопштија за уште еден брод кој на 1 август тргнува од Одеса кон Либија, но бродот „Јаохар Раним“ прв ја отвори портата на движењата, по нападите што почнаа од Русија во февруари годинава.

Блокадата на украинските пристаништа предизвика проблеми во глобалното снабдување со жито.

Русија и Украина заедно сочинуваат речиси една третина од глобалниот извоз на пченица, така што продолжувањето на извозот на пченица од Украина вдахна нов живот во побарувачката за глобална потрошувачка.

Во Украина се блокирани неколку милиони тони пченица, кои се очекува да бидат дистрибуирани низ целиот свет.

10.08.2022 - 14:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега