УХМР предупредува: Следува потопло и суво време, а од среда драстична промена

 Суво и посончево време со повисоки дневни температури се очекуваат во текот на утрешниот ден и во понеделник претпладне, а веќе од попладнето повторно следува период на претежно облачно и врнежливо време.

Пообилни врнежи се очекуваат во среда кога ќе дува засилен северен ветер и ќе има значително заладување, што повторно ќе услови врнежи од снег, дури и на некои пониски места.

Максималните температури во понеделник ќе достигнат до 19 степени, а во вторник до 15 степени. Веќе од среда ќе следува драстичен пад на максималните температури кои ќе се спуштат до 9 степени.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

28.03.2020 - 12:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега