Угостителски објект во струшко работел по 23:00 часот

Угостителски објект во струшкото село Франгово ноќеска не ја почитувал владината одлука за ограничено работно време, утврдил Државниот пазарен инспекторат, соопшти СВР Охрид.

Портпаролот Стефан Димоски денеска информира дека Л.Ј. од селото Франгово не го затворил објектот согласно одлуката и против него од инспекторите на Државниот пазарен инспекторат бил изготвен записник и соодветна пријава.

– СВР Охрид во соработка со Државниот пазарен инспекторат, на целото подрачје што го покрива, реализира контроли по угостителските објекти, согласно одлуката на Владата за ограничување на работното време на угостителските објекти до 23 часот. Притоа, непочитување на одлуката е регистрирано во угостителски објект во струшкото село Франгово, сопственост на Л.Ј. од истото село, изјави Димоски. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.10.2020 - 13:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега