Удар за Германија - една земја ѝ сврте грб

Аналитичарите ширум светот, го чекаат четврток, денот кога германските статистичари ќе соопштат дали Германија е во рецесија. 

Извозот им станува проблем, посебно во Кина. 

Како што забавува кинеската економија, така и потрошувачката за производи од Германија се намалува. 

Ова се случува по цели 30 години.

Кина е најголем трговски партнер на Германија, а претходно на оваа позиција беше САД. Сименс, БМВ и Фолксваген беа компании кои имаа корист од Германија. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.11.2019 - 10:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега