Убиен Един Гачиќ, серискиот убиец кој ја застрелал мајка си, полицаец и најмалку уште две лица

Специјалци од Сараево го убиле Един Гачиќ, кој пукал на нив во Лупеница кај Кисељак.

За време на акцијата повреден е и еден специјалец.

Откако го опкружиле специјалци, Един отворил оган над нив,па веднаш му е возвратено.

Полицијата трагаше по Един од минатиот понеделник кога во селото  Конјица ја убил Суада, а во саботата и полицаецот Махира Бегиќ.

За време на војната Гачиќ бил припадник на „Елмуџахид“. Прво регистрирано злодело го нправил на 6 август 1998, кога со штрафцигер го убил својот соработник. Поради тоа убиство осуден е на 14 години затвор, а кога излегол на викендја убил и својата мајка со два истрели од пиштол.

После тоа злосторство осуден е на 20 години затвор, која ја издржувал во Зеници.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.02.2019 - 18:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега