Убавата Колумбијка била фатална за Страхиња: Девојката „нацртала“ мета- познато како помогнала да се лоцира и убие нејзиното момче

Страхиња Стојановиќ (30) загина во ужасна експлозија што се случи среде бел ден вчера, на улицата „Бригада Омладински“ во Нов Белград, додека Колумбијката Соња Суарез Гомез (45), која беше на совозачкото место, беше полесно повредена.

Експлозивна направа била ставена под сџипот БМВ Х5 на Стојановиќ, која била активирана додека возилото било во движење. Од силината на детонација, возилото било буквално преполовено, деловите биле расфрлани по целата улица, а според очевидците, Стојановиќ лежел на улицата се додека не пристигнела брзата помош, додека Колумбијката му ја држела главата во нејзините раце.

 
 
 
View this post on Instagram

Better together #kopaonikmountine #tuyyo #loveyoucveta #eurofriends #Lifeislikethis #serbiamontain

A post shared by Sonia Suarez. (@soniasuarezgmz) on Aug 1, 2020 at 4:28am PDT

Екипа на Брза помош ги пренела повредените Стојановиќ и Соња Суарез Гомез во Ургентниот центар. На Стојановиќ му биле ампутирани двете нозе, сепак, тешките повреди на внатрешните органи биле фатални, па наскоро починал.

Овој Земунец  и е добро познат на српската полиција, до скоро се знаеше дека е во Шпанија и дека се оженил со девојка Марбела Олац Билбао Гонзалес (22), која беше повредена пред две години во идентичен обид за убиство, како Стојановиќ во Земунската населба Нова Галеника.

Оперативните податоци од полицијата укажуваат на тоа дека оние кои се подготвувале за ликвидација на Стојановиќ, најверојатно го лоцирале преку профил на социјалните мрежи на Колумбијката Соња Суарез Гомез, која не се одвојуваше од него во последните шест месеци. Таа е многу активна на „Инстаграм“, има јавен профил каде објавуваше фотографии со жртвата Стојановиќ.

 
 
 
View this post on Instagram

My adventure in Serbian mountains hay tiempo para todo. #serbia #moto #anotherplace #naturalezapura #loveislove #friendship

A post shared by Sonia Suarez. (@soniasuarezgmz) on Aug 27, 2020 at 12:37pm PDT

Двајцата летово престојуваа на Златибор и Копаоник, а таа секој заеднички момент ги сними и ги објави локациите каде што беа во тоа време, што веројатно им ја олесни работата на извршителите. Патем, според полицијата, Колумбија влегла во Србија пред половина година, непосредно пред почетокот на вонредната состојба, по што не ја напуштила земјата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.09.2020 - 08:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега