Уапсен водичот на прочуена секта: Турчинот бирал најубави девојки и ги терал на оргии (видео)

Турскиот ТВ проповедник 62- годишниот Аднан Октар еден од најпрочуените култови во Турција е уапсен во својата вила во Истамбул.

Уапсен е поради обвинение за криминал, измама, киндапирање, перење на пари и  искористување на верските вредности, уцена и сексуално злоставување.

На снимките може да се видат Октар и неговите следбеницикои полицијата најпрвин ги води во болница па на испрашување

Полицијата трагала по234 негови соработници поради исите обвиненија.

Засега се уапсени 166 осомничени, а запленето е оружје и муниција.

Оскар иманапишано неколку книги во која ги промовира креационизмот и теориите на заговор, а за време на апсељето рекол дека ова е британска завера.

Сопругарта на Оскар изјавила дека таа побегнала од оваа криминална мрежа во 2017 година, откако поминала 10 години во неа.

„Злоставуваше девојчиња од 7, 10 14 или 17 години, а некои од нив се и по неколку пати силувани, изјавила таа.

 

 

 

12.07.2018 - 23:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега