Уапсен руски новинар поради државно предавство: Испратил тајни документи во НАТО Алијансата

Некогашниот новинар, а од неодамна советник на шефот на Руската агенција за вселенски истражувања „Роскосмос“, Иван Сафронов е приведен под обвинение за државно предавство.

Федералната служба за безбеднот (ФСБ) соопшти дека Сафронов предал тајни податоци на една од специјалните служби на НАТО Алијансата.

Наведено е дека по налог на НАТО Алијансата, Сафронов собирал и предавал информации за воено-техничка соработка, одбрана и безбедност на Русија кои претставуваат државна тајна.

Од „Роскосмос“ се огласија и наведоа дека апсењето на Иван Сафронов не е поврзано со неговата работа во таа корпорација каде што пристигнал пред два месеци.

Руските медиуми пренесуваат дека неговото апсење е веројатно поврзано со статијата која во мај ја објавил во „Комерсант“ за испорака на ловците од типот „Су-35“ на Египет.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.07.2020 - 17:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега