Трудо: Продолжува канадската поддршка за членството на Македонија во НАТО

 

Канада и натаму продолжува со поддршката на амбициите на Македонија за членство во НАТО и го очекува денот кога ќе ви посакаме добредојде во Алијансата, пишува премиерот на Канада, Џастин Трудо, во писмото со честитки за изборот за Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев.

Тој истакнува дека Канада го поздравува формирањето на новата влада, и неговиот избор кој, како што вели, доаѓа после еден тежок транизициски период, и во име на неговата земја, изразува надеж за плодна соработка во иднина.  

- Сигурен сум, порачува во своето писмо канадскиот премиер, дека ќе продолжите да ја водите вашата земја со чест и одговорност достојни на поддршката на народот на вашата земја, кон светла иднина заснована на најавените реформи, на европските аспирации, и на заложбите за регионална стабилност, вели Трудо во писмото.

Ви ги испраќам, истакнува канадскиот премиер, моите најдобри желби за успех во остварувањето на вашата владина програма и се надевам дека ќе имаме можност за соработуваме во остварувањето на нашите заеднички приоритети.

 

 

 

13.09.2017 - 10:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа