Три години тајно работат на ракета, сакаат да станат вселенски FedEx

Компанијата Астра три години во тајност работи на евтина ракета, чија цел е масовно производство за да се намалат трошоците на испорака на сателити во орбитата.

Стартапот кој сака трошоците да ги намали на еден милион долари од лансирање.

Се додека не се обратила до Агенцијата Блумберг, Астра три години работела во тајност. Основачите велат дека целта им е во Вселената да станат она што е ФедЕХ на Земјата.

Првиот лет на компанијата е планиран за 21 февруари. Доколку летот биде успешен, „Кодијак“ ќе стане рекордер по брзината за која од почетокот на производството се нашла во орбитата на Земјата.

Според сопствениците, компанијата вложува во логистиката која треба да овозможи производство на повеќе ракети отколку на промоција на најавениот лет.

-Имаме многу поширок поглед на размерите на овој бизнис, вели изршниот директор на Астра, Крис Кемп.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.02.2020 - 19:02

ea_height = 240; ea_anonymous = 0; ea_hash = "hNOHv9qleqB3MEWF-lZiElinhrHuxtfXl3c1XVm_SsVSeq0615R0Qg,,"; // ]]>

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа