Трамп победи на прелиминарните избори во Мичиген


Поранешниот американски претседател Доналд Трамп победи, во согласност со предвидувањата, на републиканските претседателски прелиминарни избори во државата Мичиген, а американскиот претседател Џо Бајден, кој немаше конкуренција од почетокот на прелиминарните избори во САД, победи и на демократските прелиминарни избори во таа држава.

Ривалката на Трамп, Ники Хејли, беше поразена со голема разлика. Тоа беше уште еден дуел меѓу Трамп и Хејли за републиканската номинација за претседателските избори во ноември. Кој сака да стане претседателски кандидат во САД, прво мора да победи на внатрепартиските прелиминарни избори.

Потоа официјално се избираат кандидатите на партиските конвенции во лето. Конвенцијата за номинација на републиканците се одржува во средината на јули. Хејли веќе загуби од Трамп на прелиминарните избори во Ајова, Њу Хемпшир и Јужна Каролина. Педесет и двегодишната жена политички и реторички се смета за нешто поумерена од нејзиниот ривал.

28.02.2024 - 09:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега