Трамп и се закани на Турција : Подготвен сум набрзина да ја уништам турската економија

Американскиот претседател Доналд Трамп пред малку и се закани на Турција со санкции поради офанзивата во Сирија против американските сојузници , Курдите.

Трамп изјави дека наскоро ќе издаде извршна уредба за воведување санкции за сегашните и поранешни турски функционери кои придонесуваат за дестабилизација на Сирија.

Покрај тоа, тој додаде дека ќе ги зголеми тарифите за челик од Турција за 50 проценти и дека автоматски ќе ги прекине трговските разговори со Турција, во вредност од 100 милијарди долари.

„Подготвен сум брзо да ја уништам турската економија ако турските лидери продолжат со нивниот опасен и погубен план“, заклучи тој.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.10.2019 - 23:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега