Трамп е подготвен за нова воена акција во Сирија

Државниот секретар Мајк Помпе денеска изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен да стапи во акција во Сирија.

Помпео изјави дека САД е секогаш подготвена за интервенции во Сирија:

-Се надевам дека претседателот Трамп нема да мора да го повлече тој потег. Кога Америка се повлекува обично следува хаос. Америка нема да се повлече додека не заврши терористичката борба - рекол Помпео.

Тој нагласи дека САД ќе продолжи да спроведува воздушни напади на Блискиот исток со појава на мета.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.01.2019 - 16:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега