Трагедија на скијање: Почина олимпискиот шампион на само 30 години

Освојувачот на олимписки златен медал во веслање и германскиот репрезентативец Максимилијан Рајнелт почина на 30 годишна возраст.

Швајцарската полиција соопшти дека Рајнелт починал за време на викендот на скијање, но не ја наведе причината за смртта.

Тој како член од осум спортисти во 2012 година го освој златниот медал на олимписките игри во Лондон, додека сребрен медал освој четири години подоцна во Рио де Женеиро.

Рајнелт исто така има освоено и две титули на светскиот шампионат и е повеќекратен освојувач на европски титули.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.02.2019 - 20:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега