Тојота ги повлекува Авенсис и Корола поради проблеми со воздушните перничиња - најпогодена Европа

Јапонскиот автомобилски гигант Тојота повлекува повеќе од 1,6 милиони возила во светот поради проблеми со воздушните перничиња, соопшти компанијата.

Најмногу е погодена Европа со 946.000 возила од моделите Авенсис и Корола. Како што соопштија од компанијата Тојота ќе биде заменет системот за активирање на воздушните перничиња.

– Можно е да се дојде до внатрешен краток спој со кој ќе се оштети системот, а во некои случаи може да дојде до деактивирање на воздушните перничиња и системот што овозможува ремените да се блокираат во случај на судир – се вели во соопштението.

 

 

 

01.11.2018 - 11:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега