Тој го претепа Аркан во затвор - Ражнатовиќ тоа никогаш не му го заборави

За животот на Жељко Ражнатовиќ Аркан, кој беше основач и главен командант на Српската доброволна гарда, а убиен на 15. јануари 2000 година, многу се пишувало, а и после 17 години од неговото убиство, еталите од неговиот живот предизвикуваат интересирање.

Фотографија на друштвените мрежи на која се наоѓаат Исо Леро Џамбо и Жељко Ражнатовиќ Аркан во Казнено-поправниот дом за малолетници во Ваљево, стана хит на друштвените мрежи (тие стојат најдесно на фотографијата).

Foto: Legende devedesetih

Единствена позната тепачка која ја имал Аркан во животот била токму со амбо зад решетки, кога поминал како бос низ трње. Цамбо го претепал и му оставил лузна на лицето. Аркан тоа никогаш не му го заборавил.

Исо Леро тренирал бокс кај прочуениот Љуба Земунац. Иако висок 170 сантиметри и тежок 70 килограми, бил неописливо силен и моќен. Велат дека никој не се тепал толку по затвори како он, а исто така добивал најмногу ќотек од чуварите, бидејќи никому не сакал да му се покори.

Џамбо бил и омилен градски лик, се дружел со познати актери и пејачи. Пишувал песни, а многу од нив ги отепал неговиот братучед Џеј.

Џамбо утрината на 23. септември во 1992 година дошол пијан во коцкарницата „Београанке“, која тогаш ја обезбедувала агенцијата „Делије“, чиј сопственик бил Аркан, па бидејќи не сакал да плати влезница бил претепан од обезбедувањето.

Неговата сопруга ги тужела и тврдела дека амбо бил претепан до смрт од четворица луѓе на Аркан.

 

 

 

20.07.2018 - 22:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега