Тодор Петров ќе собира потписи за референдум против „Република Северна Македонија“

Членовите на собраниската Комисија за политички систем ја прифатија денеска иницијативата на Тодор Петров за собирање потписи за распишување на нов референдум за името со прашањето „Дали сте за Република Северна Македонија“, пренесе Слободен Печат.

Барањето беше одобрено со 8 гласа „за“ и еден воздржан. 

Сега на ред е спикерот Талат Џафери да даде мислење дека иницијативата е уредна, а откако ќе ја извести ДИК, подносителот има рок од три месеци да собира потписи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.01.2019 - 13:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега