Тевдовски: Еврообврзницата со најниска каматна стапка

 

Откако вчера беше издадена шестата Еврообврзница, денеска министерот за финансии Тевдовски, на прес-конференција истакна дека средствата од неа ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати во образованието и здравството, за интензивирање на капиталните инвестиции и стари долгови.

 Тевдовски нагласи дека Владата постапи како што вети – издаде еврообврзница кога се создадоа услови за најниска каматна стапка која изнесува 2,75 отсто.

Инаку, со еврообврзницата Македонија се задолжи за 500 милиони евра.

 

 

 

12.01.2018 - 15:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа