Терористот од Нов Зеланд снимен на аеродром во Словенија:Полицијата се обидува да утврди што правел таму во 2016 година

Астралианецот Брендон Тарант, осомничен за нападот во Нов Зеланд и убиство на 50 лица во две џамии, во април 2016 година престојувал во Словенија, потврдои тамошната полиција.

Тарант на средината на април во Словенија допатуал со авион од Истанбул, забележан е на аеродромот на Брунк, објавила дирекцијата на словенската плиција.

Меѓутоа други податоци за тоа кде се движл додека бил во Словенија, колки долго се задржал и што правел засега не се познати.

Како што соопшти полицијатанема податоци дали тој престојувал во хотел или преноќиште и колку се задржал во Словенија бидејќи во склад со законот пријавување на станарите не се задолжителни во оваа земја.

Полицијата се обидува на сите начини да утврди каде бил и што правел во Словенија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.03.2019 - 22:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега