Телефонот на Јанева пронајден кај девојката на нејзиниот син

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, соопшти дека бил пронајден и одземен вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој се тврдеше дека е изгубен и ќе биде даден на вештачење.

Како што информира „А1он“ повикувајќи се на свои извори во истрагата вториот телефон Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го пронашло во Гевгелија, кај девојката на синот на Катица Јанева.

Телефонот што беше пронајден денеска, а за кој што извести и Обвинителството, во моментот кога полицијата го побара при претресот на нејзинот стан, таа кажа дека е изгубен. Денеска, образложениeто кога е пронајден телефонот бил дека мобилниот апарат бил подарен.

Со цел утврдување на натамошни факти, мобилниот телефон по наредба на обвинителството ќе биде предмет на вештачење. Истовремено, се испитува дали вториот мобилен телефон бил средство на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, вчера го добило извештајот од вештачењето на првиот телефон на Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“.

– Вештачењето на мобилниот телефон е завршено. Но, со цел да не се попречи на натамошното водење на истражната постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција не е во можност да сподели детали околу содржината на извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на јавниот обвинител. Вториот мобилен телефон до овој момент не е пронајден, соопштија од  Јавното обвинителство.

Обвинителството нема сознанија каде во моментов се наоѓа јавната обвинителка. Досега обвинителството нема преземено дејствија за повикување на јавната обвинителка, нема ниту преземени дејствија на следење или лоцирање.

– Обвинителството во моментов не може да сподели информација во врска со бројката на лица кои се обраќаат до јавното обвинителство и кои пријавуваат. Временскиот период од обелоденување на истрагата е кратко, поминаа само седум дена во кои континуирано  се обраќаат лица со цел да пријават кривично правни настани, наведуваат од Јавното обвинителство.

Телефонот на Јанева и беше одземен во понеделникот и предаден на вештачење со цел да се види нејзината комуникација со осомничените во „Рекет“.

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска во ТВ интервју рече дека имаат снимки од кои сè слуша и гледа дека додека осомничениот Бојан Јовановски разговарал со сведокот бизнисмен, на спикерфон бил и јавен обвинител, без да прецизира за кого станува збор.

Катица Јанева даде оставка на функцијата минатиот понеделник, од кога не е достапна за јавноста. Јанева, како што информираа од СЈО, во вторникот отворила боледување. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.07.2019 - 13:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега