Тедрос му одговори на Трамп: Не го политизирајте вирусот

Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Адхан Гебрежезус денеска побара пандемијата од коронавирусот да не се политиза откако американскиот претседател Доналд Трамп ја обвини СЗО дека е наклонета кон Кина и оти лошо управува со кризата.

-Немојте да го политизирате вирусот. Нема потреба Ковид-19 да се користи за собирање политички поени, рече Тедрос на виртуелната прес-конфренција.

Вели дека постојат други начини како да се добијат политички поени.

-Ве молам, политизирањето на Ковид-19 ставете го во карантин, рече Тедрос.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2020 - 20:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега