Тедрос: Ковакс иницијативата за фер дистрибуција на ковид вакцините со 184 држави

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска изјави дека 184 земји се приклучиле на „Ковакс”, глобална иницијатива на организацијата за правична дистрибуција на залихи на вакцини против коронавирус, како во богатите така и во сиромашните земји.

 

– Фер дистрибуција на вакцини е најбрзиот начин да ги обезбедиме заедниците со висок ризик, да се стабилизираат здравствените системи и да се почне вистинско глобално економско закрепнување, рече Тедрос на брифинг со новинарите во Женева.

Тој додаде дека Еквадор и Уругвај се последните кои се приклучија на Ковакс.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.10.2020 - 23:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега