Тажна вест: Почина основачот на „Златно славејче“

Почина Благоја Јордановски, еден од првите македонски народни учители, еден од највредните и најпознатите активисти околу детското згрижување и напредување во нашата земја.

Јордановки е роден на 25.02.1930 година во Штип. Припаѓа на првата генерација народни учители кои ја завршија учителската школа во “ Никола Карев”. Беше директор на пионерскиот дом “Карпош” и секретар на Градскиот сојуз за грижи и воспитување на децата од Скопје, како и учител и директор на децата прогонети од Егејска Македонија во градот Бела Црква, Војводина.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.11.2019 - 16:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега